História Capoeiry Oxumare Slovakia sa začala v lete v roku 2001 v letnom tábore Seeds Of Peace v štáte Maine, USA. Tu som stretol Aus-a (Wesley Days). Po večeroch a v čase môjho voľna ma učil techniky capoeiry, hre na hudobné nástroje ako aj spevu. Od prvej chvíle som cítil, že Aus je ako môj brat. Strávil som s ním dva mesiace a naučil ma základom. Môj pobyt v USA som ešte využil na návštevu Akadémie Capoeiry Angoly Mestre Cobra Mansu (ICAF) vo Washingtone DC a Akadémie Capoeiry Angoly Mestre Joao Grandeho v NY. Tu sa práve konalo 1st Capoeira Angola Encounter (September 23-29, 2001). Takže som tu mal možnosť vidieť aj majstrov ako Mestre Joao Pequeno, Mestre Moraes a dalšie známe osobnosti zo sveta capoeiry angoly. Okrem klasických workshopov sa po večeroch konali aj prednášky spojené s premietaním o histórii capoeiry a o starých majstroch. Tu som stretol Marka (Mark Pfohl – Russo), s ktorým som potom mimo tréningov trénoval capoeiru angolu.

Po návrate na Slovensko som v novembri 2001 začal cvičiť spolu s niekoľkými kamarátmi (a neskôr aj ich kamarátmi) a vznikla prvá skupina Capoeiry v Košiciach. V lete 2002 som bol opäť na cestách v USA a cestou domov som sa zastavil vo Washingtone DC za Aus-om a po tréningu v parku sme sa dohodli, že v rámci svojich ciest po Európe sa zastaví aj na Slovensku a priravíme workshopy, kde Aus uplatní svoje bohaté skúsenosti, ktoré získal pri vyučovaní capoeiry v USA, Strednej a Južnej Amerike, tak ako aj v Európe. Tu som ho poprosil o pomoc s názvom skupiny. Prvý rok fungovala skupina v Košiciach skôr pod názvom Capoeira Angola Košice, ale Aus nechcel, aby sme sa pridávali do svetového „boja“ medzi Angolou a Regional. A tak navrhol názov, ktorý bude vo svete capoeiry rešpektovaný, pretože vychádza z afrických koreňov, z náboženstiev nazývaných candomblé a macumba – orixá – OXUMARÉ - podľa veselej nálady a veľkého záujmu o capoeiru.

V septembri 2002 sa rady capoeristov v Košiciach rozšírili. Aus prišiel na Slovensko dva krát a uskutočnili sa dva workshopy v Košiciach (24 novembra 2002, 12 apríla 2003) a jeden v Poprade (13 apríla 2003). Veľký dôraz kladol Aus na hudbu. Všetci sa naučili hrať na všetky nástroje aj keď to bolo miestami zdĺhavé a nudné, otvoril sa nový rozmer, vytvorilo sa AXÉ a mnohí pochopili, že capoeira nie je len o pohyboch. Už tu začala prvá spolupráca niekoľkých miest na Slovensku (Košice, Prešov, Poprad). Zároveň sa začala spolupráca so skupinou v Záhrebe, pri ktorej zrode stál tiež Aus, a ktorú nazval Capoeira Filhos de Oxum. Osobne som viackrát navštívil Záhreb a pomáhal tejto skupine s rozbehnutím skupiny, s tréningami a napredovaním. Vznikla silná väzba, ktorá pretváva dodnes.

Koncom marca 2003 som sa prvý krát stretol s Mestre Pontapé, ktorý bol hosťom na workshope Grupo Brasil v Budapešti. Bol jediný, ktorý ma hneď pozdravil, napriek tomu, že ma nepoznal. Hoci som mu nerozumel zapôsobil na mňa svojou charizmou a ešte ten víkend som navštívil jeho tréning a dohodli sme sa, že zostaneme v kontakte. V lete som išiel do Budapešti na týždeň trénovať s Mestrem a zúčastnil som sa aj prvého workshopu Associacao Cultural de Capoeira Abolicao v Budapešti s Mestre Pontapé. Počas leta sa vydali do Maďarska za novými skúsenosťami aj capoeiristi Filhos de Oxum. Cavalo a Macaquinha navštívili tréning Grupo Brasil aj tréning Mestre Pontapé a tiež sa rozhodli pre spoluprácu s Mestre Pontapé. Skupina v Chorvátsku sa rozdelila a z Filhos de Oxum vznikla skupina Amazonas a skupina angoly.

Prvý workshop s Mestre Pontapé na Slovensku sa uskutočnil 8.-9.11.2003. S mestrem prišli ďalší 4 brazílčania: professor Joao, professor Carrapato, inštruktor Samuel, monitor Lincoln) Workshop bol v Košiciach a náplňou bola capoeira angola, regional, hudba, história capoeiry, maculele a samba de roda. Skupina amazonas zorganizovala podobný workshop v apríli 2004 v Záhrebe. Druhýkrát prišiel Mestre Pontapé na Slovensko koncom augusta 2004 na ďalší workshop do Košíc.

Začiatkom októbra 2003 sme mali prvý workshop brazílskej samby, ktorý viedol Vinícius. Profesionálny tanečník a choreograf pochadzajúci z Rio de Janeira a žijúci v Nemecku. Odvtedy s ním pravidelne spolupracujeme.

Predtým ako sme začali naplno spolupracovať s Mestre Pontapé som navštívil viacero skupín a workshopov na Slovensku (Capoeira Abada), v Maďarsku (Grupo Brasil), Srbsku (Capoeira Angola Center Mestre Joao Grande), v Čechach (niekoľko skupín v Prahe, Liberci, Brne) všade som sa niečo nové dozvedel a niekde som aj ja učil. V septembri 2004 sme zorganizovali v Košiciach workshop s professorom Marquinhom (Capoeira Angola Center Mestre Joao Grande, pôsobí v Taliansku, Chorvátsku a Srbsku). V Košiciach sa dlhšie viedli debaty o smerovaní skupiny Oxumare Košice. Bola možnosť spolupráce s Mestre Pontapé alebo pokračovanie v tréningu capoeiry angoly a spolupráca s niektorou z angola skupín. Professor Marquinho počas návštevy v Košiciach mi viackrát povedal, že sa musíme rozhodnúť, ktorou cestou sa chceme vydať a určiť si svoje miesto vo svete capoeiry. V novembri 2004 sa uskutočnil 24 hodinový workshop capoeiry v Budapešti, na ktorom Mestre Pontapé prvýkrát zbatizoval Cavala, Gata, Macaquinhu a mňa (Rixaa). Mal som dilemu či prijať cordao od Mestreho alebo nie (keďže angola skupiny cordaa nepoužívajú), ale po rozhovore s našimi súkmeňovníkmi z Chorvátska som si uvedomil, že by to nebolo vhodné neprijať cordao z rúk Mestreho a tak sme sa týmto aktom stali tým, k čomu aj naše rozhovory viedli – stali sme sa žiakmi Mestre Pontapé, a tým sa stali aj naši žiaci Mestreho žiakmi .

Od marca 2005 som zúročil svoje vedomosti získané od Ausa a Mestre Pontapé a skúsenosti získané s vedením akcií v Chorvátsku a Čechách a začal som spolu s mojimi pokročilejšími žiakmi z Košíc robiť malé akcie v mestách na Slovensku (Poprad, Bardejov, Žilina) tu sme vždy venovali hudbe, pohybom a rode. Táto snaha vyvrcholila našim prvým batizádom na Slovensku, ktoré sa uskutočnilo v Košiciach 19.-20.11.2005. Asi mesiac pred batizádom sa uskutočnil workshop v Poprade, ktorý bol prípravou na batizádo a teda tým čo doteraz robíme ako preskúšanie. V Košiciach bolo v roku 2005 batizovaných vyše 40 capoeiristov a capoeiristiek z klubov, ktoré spolupracovali s nami t.j. Capoeira Žilina, Capoeira Floreiros Banská Bystrica, Capoeira Poprad, Capoeira Mudartes Bardejov, Capoeira de Manginga Prešov, Klub Capoeira Oxumare Košice. Ďalší zúčastnení boli z klubov Capoeira Mestre Pontapé Budapešť, Capoeira Příbor, Capoeira Inteira Bratislava, Capoeira Vranov. Naši hostia na našom prvom batizáde boli: Mestre Pontapé (Capoeira Pontapé Budapešť), Contra Mestre Joao, Contra Mestre Jubileu (obaja Associacao Cultural de Capoeira Abolicao, Budapešť), Professor Chiquino (Grupo Senzala), Instructor Lincoln (Capoeira Pontapé Budapešť).

Po batizáde sme pokračovali v spolupráci miest vrámci Slovenska (workshopmi vo Vranove, Bratislave, Liptovskom Mikuláši). Navštívili nás v Košiciach aj CM Joao a CM jubileu, ktorí tu s nami strávili niekoľko týždňov. Urobili sme ďalšie workshopy s Mestre Pontapé (2.-3.4.2005, 29.-30.4.2006) v Košiciach, kde sa už stretli capoeiristi a capoeiristky z viacerých miest Slovenska (Bratislavy, Nitry, Banskej Bystice, Zvolena, Popradu, Bardejova, Vranova, Prešova a Košíc, z Chorvátska (Záhrebu), Maďarska (Budapešt) a Čiech (Prahy, Olomouca, Opavy, Bohumína, Příbora).

lete 2006 Mestre Pontapé zorganizoval prvý Capoeira Samba Camo v Tapiogyorgye v Maďarsku. Zúčastnili sme sa ho ja a Miau (tréner skupiny Capoeira Inteira v Bratislave). Tu sme si obaja uvedomili, že napriek tomu, že každé mesto na Slovensku sa snažilo mať vlastný názov, vlastné logo, atď Mestre Pontapé nás vníma ako celok. Ako svojich žiakov na Slovensku ako skupinu CAPOEIRA OXUMARE. Spolu s Miom sme prišli s návrhom zjednotiť všetky skupiny pod jeden názov a jedno logo. Na najbližšej príprave na batizádo v Poprade som túto myšlienku a výhody jednej silnej skupiny prezentoval trénerom. Po búrlivej debate väčšina túto myšlienku schválila. Prijala výhody a meno, ktoré už bolo známe v okolitých štátoch a sami pridali svoje skúsenosti a energiu. Možno sa viacerí teraz sami seba spýtajú, že prečo názov Oxumare a prečo nie Capoeira Abolicao, Capoeira Pontapé, Capoeira Luandaé alebo nejaký iný názov, ktorý by nás spájal s Mestre Pontapé ? Dôvod bol podobný ako u aj u Amazonas v Chorvátsku. Nechceli sme sa zabudnúť na naše korene, na to odkiaľ prišiel impulz a bez koho by tu táto skupina dnes nebola. Áno bol to Aus, ktorý nás naštartoval, ktorý mi povedal, že skutočný MESTRE capoeiry nebude chcieť, aby ste boli jeho kópiou, aby ste mali jeho meno, nevezme Vám Vašu identitu a ani všetky Vaše peniaze, ale je to človek, ktorý Vás vedie a usmeräuje na Vašej capoeira ceste. A pre nás je to Mestre Pontapé. Po dlhých diskusiách ako budú tri skupina (Capoeira Amazonas, Capoeira Oxumare a Capoeira Pontapé) fungovať sme sa dohodli, že sa vytvorí: Uniao Capoeira Pontapé.

Druhé batizádo a troca de cordas sa uskutočnilo v Košiciach 18.-19.11.2006 už ako jednotnej skupiny Capoeira Oxumare Slovakia. Mali sme tu týchto hostí: Mestre Pontapé, Contra Mestre Jubileu, Contra Mestre Joao (Associacao Cultural de Capoeira Abolicao, Trenel Kenneth (Grupo de Capoeira Angola Zimba), Vinícius (profesionálny tanečník samby), Inštruktor Lincoln, Estagiario Bruno.

Tu sa to ešte nekončí, ale všetko ešte len začína. Doteraz sa nám podarilo urobiť množstvo vystúpení, miniworkshopov, workshopov,

sústredenia:
- leto 2003 Omiš Chorvátsko
- leto 2005 Omiš Chorvátsko
- leto 2007 Tučepi, Chorvátsko

ďalšie batizáda:
1.-2.12.2007 – III. BATIZÁDO CAPOEIRA OXUMARE Košice SR, hostia: Mestre Sampaio (Capoeira Cordao de Ouro), Mestre Xavier (Capoeira Cordao de Ouro), Mestre Madeira (Capoeira Siri de Mangue), Mestre Pontapé (Capoeira Pontapé), Mestrando Jubileu (Capoeira Bracos Forte), CM Gil (Capoeira Cordao de Ouro), Instructor Lincoln (Capoeira Pontapé).

28.2.- 1.3.2009 – IV batizádo CAPOEIRA OXUMARE SLOVAKIA Košice SR, hostia: Mestre Pontapé (Uniao Pontape HU), Mestrando Jubileu (Bracos Fortes HU), Mestrando Joao (Bracos Fortes HU), CM Sazuki (Candeias CZ), Vinícius (Samba GER), Profesor Regis (Meia Lua Inteira AT), Profesor Kenneth (Irmaos Gerreiros AT), Profesor Lincoln (Uniao Pontape HU), Instructor Cavalo (Amazonas, CRO), Graduado Rasta (Meia Lua Inteira AT), Graduado Pero (Meia Lua Inteira AT), Monitora Macaquina (Amazonas CRO), Graduado Gato (Amazonas, CRO), Monitor Rixao.

Tréneri skupín Capoeira Oxumare sa každoročne stretávajú na stretnutí trénerov, kde sa riešia organizačné veci, problémy v mestách a problémy na spoločných akciách, kde sa vyhodnocuje a plánuje kadiaľ ísť ďalej (30.6.2007, 4.6.2008, 4.-5.7.2009).

Počet miest, kde trénujú skupiny Capoeira Oxumare sa mení. Momentálne fungujeme v týchto mestách: Brno, Bratislava, Trnava, Nitra, Banská Bystrica, Zvolen, Žilina, Poprad, Prešov, Vranov nad Topľou, Humenné a Košice. Kto sa chce ku nám pridať má dvere otvorené. V časti download máme pár pravidiel, ktorými sa skupiny musia riadiť.

Ako si každý mohol všimnúť naša história je popretkávaná mnohými menami, miestami, mestami, cestovaním, hudbou, capoeirou, skupinami ….. ISSO e CAPOEIRA OXUMARÉ.

Arrroboooboooiooo Oxumareeeee,

Rixao